Chlumecká LENTILKA - 4. ročník - venkovní

Již několik let pořádá volejbalový oddíl vždy v březnu pod záštitou TJ Sokol Chlumec nad Cidlinou halový turnaj v barevném minivolejbalu. Jde o rozdělení dětí do kategorií podle věku, kdy každá barva znamená zvládnutí nějaké pohybové či herní volejbalové dovednosti. Hraje se na zmenšeném hřišti, kde družstvo tvoří 2 až 3 hráči.

ŽLUTÍ (6 až 8 let) – jde o klasickou přehazku, jak ji všichni známe ze svého dětství,

ORANŽOVÍ (8 až 9 let)– k přehazce se přidává vrchní odbití prsty po vlastním nadhozu,

ČERVENÍ (9 až 10 let)– hráči už nesmí míč chytat a mohou stále odbíjet jen prsty,

MODŘÍ (10 až 12 let) – zde se již využívají všechny herní činnosti jednotlivce. Jedno však mají všechny barvy společné, je to nemožnost hrát “první přes”, což vede malé volejbalisty ke spolupráci při hře.

Letos se turnaj v hale nestihl odehrát z důvodu covidové krize. Dětem byla zrušena poslední kvalifikace do republikového kola a následně se nekonalo ani samotné celostátní kolo. Ač měly chlumecké týmy po prvních dvou kvalifikacích slušně našlápnuto, zůstali jsme všichni sedět doma až do konce dubna. Naděje svitla s návrhem postupného rozvolňování a s ní přišel i nápad. Co připravit malou republiku pro naše svěřence doma? Téměř ihned jsme my dospěláci začali tuto myšlenku rozvíjet a pracovat na jejím zrealizování.

Bylo toho spoustu, co bylo třeba zajistit. Navrhnout a nechat vyrobit mobilní sloupy, zakoupit nové sítě, vymyslet systém a organizaci hry, zajistit a proškolit rozhodčí, domluvit občerstvení a stravování dětí, vytvořit portál na našem webu pro on-line přihlašování, připravit areál pro takové množství lidí, zdravotník, covidová opatření, objednat počasí….. Výsledkem snažení bylo 12 mini-volejbalových hřišť, postavených na fotbalové ploše pod sokolovnou - 16 rozhodčích z řad volejbalové mládeže a z některých dospěláků z našeho oddílu - 11 koučů starajících se o stejný počet chlumeckých týmů a spousta dalších nadšenců, kteří pomáhali s organizací turnaje, jehož kapacita vzrostla na 72 družstev a byla během několika dnů kompletně naplněna.

A pak - 13. června - to vše vypuklo. Městský venkovní areál pod sokolovnou se proměnily v obrovské mraveniště hýřící barvami. Bezmála 200 malých sportovců, po zvukovém signálu v 9:00 hodin, si začalo poměřovat svůj um. Rodiče fandili a trenéři vymýšleli taktiku a povzbuzovali. A že to někdy byly nervy! Po odehrání základních skupin děti využily hodinovou pauzičku na oběd, který se vydával v sokolovně. Sál jsme také využívali jako schovku před sluníčkem, které nám ten den opravdu přálo. V areálu už totiž není bohužel tolik stromů poskytujících stín jako dříve.

Podle umístění v základních skupinách, pokračovali dále hráči do finále nebo útěchy, kde se rozhodovalo o konečném umístění. Každý tým odehrál 9 utkání. A znovu jsme zapisovali výsledky. V původně hudebním altánu, který nyní posloužil jako vyvýšené řídící středisko, se nám kouřilo z hlav. Celkem jsme zapsali 336 výsledků zápasů.

Než jsme vše připravili na vyhlášení, strávily děti volnou chvilku řáděním ve „vodním světě“, aneb puštěný velký zahradní zavlažovač, vytuněný plnými lavory vody s namočenými školními houbami. Dětské radostné výkřiky byly určitě slyšet až na náměstí. No a ještě společná dokumentace pod taktovkou pana fotografa a jdeme vyhlašovat. Předávání cen se ujal pan místostarosta, který popřál jednotlivě všem dětem. Místo na bedně znamenalo diplom, medaili, baťůžek s logem turnaje a „zlaťáci“ si k tomu odnesli ještě překrásné dorty. Nikdo však neodešel s prázdnou. Každé dítko dostalo na památku účastnický list a lentilkové sladkosti.

Pořadí v jednotlivých kategoriích:

• ŽLUTÍ 1. Kolín 2. Chvaletice 3. Nymburské BOMBY C

• ORANŽOVÍ 1. Lvi Praha 2. Nymburské BOMBY B 3. Nymburské BOMBY A

• ČERVENÍ 1. Kolín A 2. Lvi Praha A 3. Kolín B

• MODŘÍ 1. Chlumec A 2. Dobi 3. Lvi Praha A

Už v průběhu turnaje a i v následujícím týdnu jsme obdrželi poděkování od ostatních klubů. Všichni byli nadšeni hlavně z dětí samotných, protože ty si akci opravdu užily a nasbíraly spoustu nových zkušeností.

Závěrem mi dovolte touto formou poděkovat naší volejbalové mládeži, rodičům, členům oddílu a všem, kteří nám pomáhali, protože bez jejich přičinění by se turnaj v takovém měřítku nepodařilo nikdy uskutečnit. Největší díky však patří trenérům, kteří svůj volný čas, a že ho není málo, věnují dětem a mládeži po celý rok.

Za organizátory turnaje Milada Zborníková

<< zpět na novinky
TJ sokol Chlumec nad Cidlinou - Volejbalový oddíl

Přihlášení pro členy oddílu

Přihlášení pro členy oddílu